משרות, חדשנות וטכנולוגיה – 2022

לרוב אני כותב מאמרים טכניים שממוקדים בנושאי ענן, סייבר וחדשנות, אך הפעם משהו שונה שנוגע לכל אחד מאיתנו וישפיע בדרך כזאת או אחרת על כל אחד ואחד ובאופן שונה.

המאמר מבוסס על אינפורמציה מתוך האתרים הבאים, ומביא את עיקרי הנושאים אשר מתוארים במאמרים אלה Future Of WorkThe Future of Jobs Report 2018.

לרוב אנו מסתכלים ומאמצים טכנולוגיה וחדשנות כמשהו שנותן לנו ערך ומענה לצורך קיים או משהו שיכול לשפר את צורת החיים שלנו, למשל, דוגמא נפוצה בימינו היא בית חכם שמאפשר לנו לחסוך בצריכת החשמל וכזה שנותן שליטה על תהליכים שונים החל מבחירה קולית של מוסיקה ועד הפעלת התקנים ביתיים לפי שעות מסוימות ואף ניקוי הבית.

לצד הצריכה והשימוש של טכנולוגיה באופן פרטי, ישנו צד נוסף והוא הפיתוח, היצירה, היישום וההטמעה של כל אותן טכנולוגיות אשר מבוססת על בינה מלאכותית, אוטומציה, למידת מכונה, למידה עמוקה ורובוטיקה בכל תחום בחיינו החל ממכונות אוטונומיות ועד שילוב AI בתחום עריכת הדין (כבר כיום ישנם מערכות שיודעות לקרוא חוזים באופן מדויק ובשליש מהזמן של גורם אנושי ובאחזו טעויות קטן יותר).

נחזור לחלק של טכנולוגיה וחדשנות לאחר שננדגיש חלקים מסוימים מתוך הדוח שפורסם.

הדוח בקצרה

אחת לתקופה מפורסם דוח של פורום הכלכלה העולמית אשר מציג את הטרנדים, המגמות וחיזוי תעסוקתי למספר שנים, לפני מספר חודשים פורסם אותו דוח של פורום הכלכלה העולמי ובו פורסם מידע רב אודות כל אותן מגמות וחיזוי תעסוקתי לשנים הקרובות. דוח זה מציג תמונה מעניינת והצצה לגבי לעולם התעסוקה, תחומי מיקוד ודרכים להתמודדות עם השינויים שעתידים לבוא. קישור למאמר The Fourth Industrial Revolution: what it means, how to respond

הדוח דוגם אוכלוסיה לא קטנה של אשר מונה בסביבות 15 מיליון עובדים וכן 315 חברות שונות הכוללות דרגים שונים של עובדים החל מעובדים זוטרים, אנשי HR, מנהלים בכירים בתפקידים שונים ועד מנכלים של חברות מובילות.

עיקרי הדוח מתמקדים בשינויים הקרבים ובאים וכן במגמות אשר החלו כבר בתקופה הנוכחית וימשיכו להתהוות גם בשנים הקרובות בתחום העבודה בשנים הקרובות, בינהם השינוי המשמעותי של הטכנולוגיה והחדשנות וכיצד היא משפיעה על המשרות הקיימות אל מול משרות חדשות עם 75 מיליון משרות שהולכות להיעלם, וכן 133 מיליון משרות אחרות שהולכות להיווצר בשנים הקרובות, אין ספק כי תחום התעסוקה והעבודה הולך להיות משהו מעניין ומאתגר בשנים הקרובות.

בנוסף לכך הדוח מספק מידע מעמיק אודות המהפכה התעשייתית הרביעית שאנו נמצאים בתוכה כבר תקופה ואת השינויים המהירים שהעולם עובר בגלל הטכנולוגיה והחדשנות, ואת הדרכים שבהם ארגונים וחברות יצטרכו להתמודד הן ברמת הארגונית והן ברמה הטכנולוגית.

חלק מהשינויים נובעים מסיבות שונות של יישום אוטומציה, יישום אוגמנטציה (קו-בוטיקה – שילוב של אדם עם מכונה), צורך בעובדים מיומנים, צורך בטכנולגויות חדשות (למשל IoT), השקעה והכשרה של עובדים מסוימים. הדוח כולל חלקים פסימיים וחלקים אשר נותנים אופיטמיות מסוימת לקראת השנים הקרובות.

החלק הקשה בדוח הוא איבוד כמות עצומה של משרות ושל אוכלוסיות עבודה שלמות בגלל חוסר מיומנות וחוסר האפשרות להשתלב בתפקידים הדורשים מיומנות גבוהה יותר.

בדוח מזכיר מספר פעמים את המהפכה התעשייתית הרביעית, ובמה מדובר? חייבים לציין כי בכל דוח העוסק בכלכלה וכן בתחום העבודה מוזכרת המהפכה התעשייתית הרביעית, או המהפיכה החכמה שהיא למעשה עמוסה בפריצות דרך טכנולוגיות המשנות את הסביבה והמציאות הקיימת וכן ותשנה מקצה אל קצה את הדרך שבה אנו חיים, הדרך שבה אנו עובדים ומתקשרים זה עם זה והדרך שבה ניצור ונצרוך טכנולוגיות.

המהפכה התעשייתית הרביעית משליכה באופן קיצוני על תחום העבודה ועל המשרות הקיימות והמשרות שעתידות לבוא, ומאגדת בתוכה נושאים רבים בין היתר האדם והמכונה, משרות חדשות, משרות שייעלמו, התמודדות של ארגונים עם שינויים טכנולוגים, תהליכים חדשים וכן נושאים נוספים.

האדם והמכונה

בשנים האחרונות ניתן לראות כי צורת החשיבה של המוח האנושי שונה מאשר בתקופות אחרות, הגישה וצורת החשיבה של דור הZ וכן האינטראקציה בין האדם לפיתוחים טכנולוגיים מעלה שאלות רבות כדוגמת:

מי יוביל את מי, האדם את המכונה או להיפך? האם סופו של האדם להיתפס כמכונה? מה יהיה חלקינו (בעובדים) בעולם שמשווע לאוטומציה ורובוטיקה בכל תחום בחיינו? האם נצרך להיות סופר טכנולוגיים בכדי לשרוד את השינויים?  ואפילו התמודדות עם שאלות אתיות ותרבותיות סבוכות.

בעולם שבו האדם והמכונה משתלבים זה בזה עם ואלגוריתמים של בינה מלאכותית לומדים מהתנהגויות שלנו כבני האדם, אבל מצד שני לא מדובר בתהליך חד צדדי וככל שהמכונות מתקדמות, הן משנות אותנו ונשאר לשאול כמה רחוק השינויים האלה עשויים לקחת את האנושות?

אגב ישנה הערכה כי דור הZ הוא הדור האחרון הניתן לחיזוי, בגלל שבעתיד ההאצה הטכנולוגית תביא לשינויים משמעותיים בפרקי זמן קצרים יותר ותקשה על חיזויים במגמות וטרנדים תעסוקתיים.

ארגונים המיישמים בינה מלאכותית כיום עדיין אינם יודעים בוודאות את ההשלכות של בינה מלאכותית ולכן הגבולות מעט מטושטשים. כי עדיין אין ידיעה מה מותר או אסור ומהן הגבולות של הטכנולוגיה במקרים מסוימים.

דוגמה נפוצה שבה הטכנולוגיה שינתה את אופי החשיבה שלנו היא שרק לפני מספר שנים, אם אדם זר היה נכנס לתוך הרכב שלך היית קורא לזה חדירה למשהו פרטי, אולי חטיפה או סוג של חוצפה כלשהיא, והיום קוראים לזה Car Pool או Uber.

דוגמא נוספת שהוזכרה קודם לכן היא מערכת בינה מלאכותית בתחום עריכת הדין, גם כאן עד לפני מספר שנים (ואפילו בימים אלה) לא היה מקובל להכניס את הבינה המלאכותית אל תחום עריכת הדין ולמצב שבו היא קוראת חוזים בדיוק רב של לפחות 20% מאפשר עורך דין מוסמך ובזמן קצר יותר מאשר עורך דין. אז את מי היית רוצה שיעבור על החוזה הבא שלך עורך דין או מערכת בינה מלאכותית? התשובה ידועה מראש.

באחד מן הדוחות ניתן לראות אל השינוי אשר נעשה בשנים האחרונות בצריכה ושימוש של מכונות אשר הולכת וגדלה בתחומים שונים בהם אנו עוקסים ביומיום ומבט על השנים הקרובות.אדם מול מכונה דוח עתיד העבודה ג׳ולט.jpg

המשרות ושינוי בתחומי עיסוק

אחד הנתונים המעניינים והכל בעיניי המתבונן הוא הנתון שמתמקד בשינוי תחומי עיסוק ושינוי במשרות הקיימות והמשרות שעתידות לבוא, והנתון הראשון מדבר על 52% משרות שלא יהיו רלוונטיות בקרוב וזאת מכלל אחוז המשרות הקיימות כיום.

וההשלכות על כך מדגישות דבר ברור מאוד, כל אותן 52% משרות בעוד כמה שנים יהיו ללא ערך ויהיו ללא פרודוקטיביות, ולכן הערך שלהם יירד באופן מהותי ויגיע למצבים שאינו נדרש כלל וכל זאת בגלל שאותה טטכנולוגיה לא תהיה רלוונטית ארודנים לא יתמקדו בה יותר ואף יחליפו אותה בטכנולוגיה חדשה.

נשארנו עם 48% משרות שיישארו כמו שהן, כלומר הערך אשר קיים לאותו תפקיד ומשרה באותה תחום טכנולוגי תאשר כך בעוד מספר שנים עם אותו ערך ורלוונטיות.

משרה ישנה OUT, משרה חדשה IN – אם עושים אקסטרפולציה מהירה (ואנליזה) על אחוז השינוי במשרות אל מול אחוז המשרות הקיימות ומספר העובדים בעולם, הרי שמדובר על 75 משרות שיילכו שייעלמו בעוד מספר שנים ואם יישארו משרות הם יהיו בעל ערך נמוך מאוד

לצד החדשות הפסימיות (אבל מציאותיות) ישנן חדשות טובות והם שבעוד מספר שנים יהיו 133 מיליון משרות חדשות. זאת אומרת לא רק משרות שערכן עולה, והדרישה להן תעלה אלא גם כאלו משרות חדשות לגמרי במתהווים בימים אלה.

עבודות חדשות עבודות נעלמות עבודות יציבות דוח עתיד העבודה ג׳ולט.jpg

כישורים ותחומי מיקוד חדשים

עוד נקודה צעניינת שהדוח מציג היא הכישורים ותחומי המיקוד חדשים וכאלה שצריך לזנוח.

כישורים של עובדים קיימים כיום לא יהיו רלוונטים או לא מספקים בעוד מספר שנים ולא יספיקו לחברות אשר רוצות לצמוח ולהתקדם באופן מהיר בעולם של טכנולוגיה מהירה וחדשנות.

המשפט המוזכר אינו משפט של חוזה עתידות קיצוני אלא של אנשי HR, מקבלי החלטות ובעלי תפקידים חשובים. ולכן הטענה הזאת היא בעל ענין כי כיום 60% מכלל העובדים אין את הכישורים הנדרשים שיעזרו לחברות להתפתח ומצביעות על פתרונות שונים:

 • גיוס עובדים עם מיומנות גבוהה ובעלת ערך
 • יבצעו אוטומציה במקומות שבהם ניתן לחסוך בעובדים
 • יכשירו עובדים קיימים למצב שבו הם מיומנים ונותנים ערך לארגון
 • ישתמשו בעובדים חיצונים ומיומנים למשימות שונות ולפרקי זמן
 • יציפו רף לעובדים קיימים בכדי שיוכלו להתמודד עם הכישורים הנדרשים
 • יוזמה, יצירות ומקוריות
 • מנהיגות והשפעה
 • חדשנות וחשיבה אנליטית
 • בעלי התמודדות עם בעיות מורכבות
 • אינטילגנציה רגשית
 • בעלי רעיונות חדשים
 • יכולת לעצב טכנולוגיות

לסיכום

כבר כיום ניתן לראות משרות רבות אשר מצריכות עובדים מיומנים בעלי ידע רב ואף כשרוניים, למשל הבורסות בעולם כבר אינן מכילות את אותן כמות אנשים בכל מסחר וכי בנויה ממערכות אוטומטיות, ולכן ניתן לראות כי חלק משמעותי מהיקף המסחר עבר למכונות ויש לכך יתרונות רבים של מהירות תגובה, הימנעות משיקולים רגשיים וכן הלאה.

אפשר לקחת דומה נוספת ולא חדשה אבל על אותו עקרון וכזאת שנוגעת לאנשי תשתיות וסיסטם והמעבר לענן, אשר עד לפני מספר שנים הטמיעו, ניהלו וביצעו תחזוקה על שרתי דואר וכיום לאחר המעבר לענן המשרה הזאת אינה רלוונטית ואינה בעחלת ערך והיקף העבודה שלה הוא מצומצם מאוד.

חשוב להדגיש כי צריך להשאיר את הכל בפרופורציה ולשים לב למגמות ולטרנדים השונים בכדי להיות מעודכנים ולהכין את העתיד בצורה הנכונה ומחושבת אך מהירה.

במאמר הבא נתמקד בטרנדים ומגמות של משרות ותפקידים רלוונטים לנשים הקרובות.:קטגוריותחדשנות

תגים: , , ,

2 תגובות

טרקבאקים

 1. היום שאחרי COVID19 והמציאות החדשה - אלי שלמה
 2. על DevOps וכאלה

השאר תגובה

error: Content is protected !!