איטיות וביצועים מול Exchange Online

(מאמר מתעדכן)
לאחרונה אני נתקל במקרים רבים ומגוונים בהם ישנם בעיות איטיות וביצועים מול Exchange Online, הבעיות נובעות בגלל סיבות שונות החל מתקלות ברמת תחנת קצה ועד תקשורת ומקרי קצה של שרתי פרוקסי אשר גורמים להפרעה מול השירות והתוצאה חווית המשתמש גרועה.

ברגע שישנם בעיות ביצועים ואיטיות מול Exchange Online חווית המשתמש יורדת בצורה דרסטית והבעיה יכולה להתבטא בין היתר במצב שבו Outlook קופא לכמה שניות בכל פעולה ולעיתים גם הפשוטה ביותר, אז מה עושים ואין ניתן להימנע מבעיות ביצועים ולשפר את חווית המשתמש? ישנם פעולות שונות שניתן לבצע החל מהפעולות הבסיסיות ברמת תחנה ותקשורת ועד מענה עם מוצרים שונים אשר מבצעים אנומליה על חווית המשתמש ברמת תקשורת.

*חלק מהפעולות מתאימות לביצוע מול שרתי דואר מקומיים אך הערכים שונים בהשוואה מול Exchange Online

פעולות לבדיקת איטיות וביצועים

בדיקת ביצועי דיסק מקומי

ביצועי דיסק הם דבר מאד קריטי בחווית המשתמש מול שרתי דואר ועל אחת כמה וכמה מול Exchange Online, מכיוון שתיבות הדואר מול Exchange Online גדולות (Large Mailbox) ביצועי הדיסק חייבים להיות תקינים, במידה ולא הביצועים יורדים בצורה משמעותית.

כאשר Outlook רץ ברקע מול Exchange Online הוא מבצע אינספור פעולות של קריאה וכתיבה מול קובץ OST, וככל שהקובץ גדול יותר או מבצעים המון פעולות ברמת Outlook כך מספר הפעולות גדל באופן משמעותי (על כל פעולת משתמש רצות מספר פעולות ברקע).

ביצועי דיסק מדורגים באופן הבא של סף נמוך מתחת ל15 שבו הביצועים יהיו גרועים וסף גבוה של מעל 40 שבו הביצועים של הדיסק מהירים.

clip_image001

בכדי לבדוק את ביצועי הדיסק יש להריץ את הפקודה הבאה Winsat disk -drive c -ran -write -count 10

ניתן לבצע בדיקות שונות באמצעות Winsat בבדיקה שלפנינו ביצענו בדיקה עם הפרמטרים הבאים:

 • ran – הערכת ביצועים דיסק רנדומליים
 • write – הערכת ביצועי כתיבה אל הדיסק
 • count – מספר חזרות בבדיקה
 • drive – הדיסק שמולו עושים את הבדיקה

לכלי Winsat ישנם פרמטרים נוספים שניתן לבדוק אך הבדיקה הנוכחית מותאמת לתחנות קצה עם Outlook.

clip_image002

במידה והערך גבוה ביצועי הדיסק יהיו טובים אך מומלץ לוודא שאין בעיות שונות ובנוסף לכך ישנו לוג שנמצא בנתיב הבא C:\Windows\Performance\Winsat\Winsat.log, בקובץ לוג ניתן לקבל מידע נוסף לגבי ביצועי הדיסק לאורך זמן. במידה וישנם הודעות שגיאה של קריאה או כתיבה לדיסק המשתמש חווה בעיות כלשהם.

clip_image003

קובץ OST

בכל הגרסאות של Outlook (גם Outlook 2016) ישנו גורם משמעותי והוא גדול קובץ OST ומשך הזמן שמבצעים Cached מול תיבת הדואר אל הדיסק המקומי, למרות שניתן לעבוד עם תיבות גדולות מול Exchange Online עדיין ישנה מגבלה מסוימת ברמת Outlook מול גודל OST.
באתר של Microsoft ישנם הנחיות לגבי גודל קובץ OST והשפעה על ביצועים:

 • עד 5GB – המשתמש יחווה ביצועים טובים ברוב המקרים
 • 5GB עד 10GB – המשתמש יחווה ביצועים פחות טובים עד סבירים
 • 10GB ומעלה – במצב כזה המשתמש יחווה איטיות ברמת Outlook ולעיתים hang במעבר בין תיקיות
 • 25GB ומעלה –  במצב כזה המשתמש יחווה איטיות וקיפאון לעיתים קרובות יותר במעבר בין תיקיות ואפילו עיכוב בהורדת מיילים

ההמלצה הגורפת של קבוצת המוצר היא לעבוד עם קובצי OST שאינם גדולים ולוודא שביצועי הדיסקים מהירים בהתאם להמלצות.
חשוב לזכור כי למרות שניתן לעבוד עם תיבות גדולות בשירות Exchange Online עדיין ישנה בעיה ברמת Outlook כאשר מגדירים קובץ OST מעל 25GB.

כמויות פריטים

כמויות פריטים מול תיקיות בשרת הדואר הוא גורם משפיע על ביצועי Outlook וכלל שישנם יותר פריטים ברמת תיקיות בתיבת הדואר כך הביצועים יהיו איטיים יותר ולכן ההמצה הגורפת היא לעבוד עם כמויות פריטים נמוכות כלל האפשר.
במאמר של קבוצת המוצר ישנו סף מסוים לתיקיות בגרסאות Outlook השונות.

image

הסף הנ”ל הוא לתיקיות עם פריטים מסוג מייל בלבד

 • Outlook 2010 ומעלה עד 100,000 פריטים לכל תיקיה
 • Outlook 2007 עד 50,000 פריטים לכל תיקיה

בתיקיות מסוימות (אנשי קשר, יומן, משימות) מומלץ לעבוד עם כמות פריטים שנעה בין 2500 עד 5000 פריטים
אגב, גם במצב של תיבות דואר המוגדרות עם Cached-Mode ועם חריגה של כמות הפריטים תיבת הדואר תחווה ביצועיים איטיים.
האם ניתן (ונתמך) לעבוד עם 100,000 פריטים בגרסת Outlook 2016 למה עדיין צריך לעבוד בתיקיות קריטיות עם 5000 פריטים? הסיבה מאד פשוטה, כמויות הפריטים מושפעות ממאפיינים שונים, כגון: ביצועים ברמת שרת הדואר, ביצועים ברמת התחנה וכמובן תקשורת (בהתאם להמלצות של קבוצת המוצר).
אם סביבת הדואר עומדת באותם תנאים אז ניתן כן לעבוד עם אותם כמויות פריטים, בפועל זה לא תרחיש שקורה ברוב הארגונים וישנם השפעות רבות על הסביבה ולכן מומלץ מאד להגביל את כמות הפריטים.

קישוריות (Outlook)

קישוריות של Outlook מול שירות Exchange Online היא גורם נוסף וחשוב אשר משפיע על חווית המשתמש באופן דרסטי אפילו למצבים בהם ישנו פריז מסוים לכמה שניות.
הקישוריות עלולה להיות מושפעת החל מביצועי תחנה מקומית ועד רוחב פס של התקשורת הארגונית, בזמן הבדיקה ישנם מספר מאפיינים שבאמצעותם ניתן לדעת האם הקישוריות תקינה:

 • Network latency to Office 365 service – עד 275ms
 • CDN response time – עד 1000ms
 • Network hops to Office 365 service – עד 25

מה זה אומר שמבצעים בדיקה והתוצאות של Avg Resp\Avg Proc גבוהות מהרגיל? בשורה התחתונה המשתמש יחווה ביצועים איטיים ברמת Outlook.

image

תהליך Autodiscover

תהליך Autodiscover של Outlook לעיתים עלול לקחת זמן רב ואף במקרים מסוימים עלול להיכשל, הבעיה יכולה להופיע מול שירות Exchange Online. (לרוב בתצורות Hybrid)
במהלך הגדרת פרופיל Outlook או בפתיחה של Outlook נעשה תהליך טבעי של ביצוע Autodiscover אשר בנוי מכמה שלבים של חיפוש דומיינים על סמך Autodiscover והדומיין של הארגון, מבצעים בהם ישנה טעיה איטית או כשלון פעולת Autodiscover אינה מתבצעת כמו שצריך וחלק מהתקלות עלולות להיות בין היתר בהגדרת פרופיל בקשה לביצוע
rerty על התהליך שוב או לחלופין אינו מאפשר לעשות שימוש מול יכולות שונות מתוך Autodiscover.

מה קורה בתהליך?

כאשר מגדירים פרופיל חדש מתבצע זיהוי אוטומטי כחלק מתהליך Autodiscover והדומיין הראשון שהתהליך פונה אליו הואhttps://elishlomo.us/autodiscover/autodiscover.xml. במצב כזה בגלל שכל הערכים של SMTP ושל הדומיין הפנימי זהים הפניה תתבצע לכתובות של הדומיין הפנימי (מול Domain Controllers), כל תהליך כזה של מציאת הכתובת אורך 20 שניות ולכן אם ישנם DC’s רבים התהליך אורך זמן וגם במקרה של Time Out והודעת Retry.
לאחר Time out מתקבלת הודעה של ביצוע הגדרות ידניות ואפשרות retry להמשך הגדרת הפרופיל.

בתהליך Autodiscover פרופיל Outlook מנסה לגשת לכתובת של root domain שניתנת לשינוי ברמת התחנה וכתוצאה מהשינוי Outlook יכול לדלג על חיפוש דומיינים שאינם קיימים או אינם מוגדרים.

תרחיש delegator/delegates

מהי הכמות המומלצת של נציגים מול חשבון Exchange? לא יותר מחשבון של Delegate המוגדר כעורך! (לפי Best Practice של Microsoft).

image
אחת הבעיות הקשות של Outlook היא עבודה עם מספר רב של חשבונות המוגדרים במצב Delegate ובכל פתיחה של Outlook או בפרט במעבר בין חשבונות שונים כדוגמת יומנים הפעולה נעשית באופן איטי מאד.
מצד שני קבוצת המוצר כן בחנה חיבור של ארבעה חשבונות נוספים (המוגדרים Delegate) אבל לא כולל התקנים נוספים

image

במבחן המציאות, כאשר מוסיפים מספר חשבונות ישנה איטיות ולכן מומלץ להקטין את מספר החשבונות המוגדרים במצב Delegate.
קישור למאמר Best practices Outlook Calendar:קטגוריותExchange

תגים: , ,

השאר תגובה

error: Content is protected !!